Haberler  

IŞIKLI TABELA MI YOKSA IŞIKSIZ TABELA MI?

IŞIKLI TABELA MI YOKSA IŞIKSIZ TABELA MI?

Tabela yaptırırken en büyük handikaplardan biri de ışıklı mı yoksa ışıksız tabela tercih edeceğini bilememektir. Bazen bu tercih, üretimi yapan tabelacının müşterinin bütçesine göre karar verdiği yada müşterinin daha önceden görüp’de beğendiği bir tabelayı referans göstermesiyle müşterinin karar verdiği durumlar söz konusudur.

Aslında gerçekten karar vermeye etken unsurların neler olduğunu iyi analiz etmek gerekir. Öncelikle iş yerinizin açılış ve kapanış saatleri nedir? İş yeriniz cadde üzerinde mi yoksa sokak arasında yada bir pasajda mı bulunuyor ? Bunların dışında iş yeriniz bir avm yada bir apartmanın üst katlarında da olabilir? Mensup olduğunuz bir meslek odası ve onların belirlediği bir kural var mı? 

Örneğin avukatların ve diş hekimlerinin ışıklı tabela yaptırması meslek odalarının aldığı kararlar neticesinde yasak iken eczacıların muhakkak ışıklı tabela veya yönlendirici levhalar bulundurması zorunlu kılınmıştır.

İş yeriniz her nerede olursa olsun benim tavsiyem eğer bütçeniz uygunsa ışıklı bir tabela yaptırmanızdan yanadır (yukardaki gibi haksız rekabet yaratacak haller dışında). Işıklı tabelalar akşamları veya gün içerisinde ışığın yetersiz olduğu yerlerde daha yüksek bir görünürlük sağladığı gibi, Alternatif tasarım ve uygulama seçenekleri de sunmaktadır. 

Günümüzde led teknolojinin gelişmesiyle beraber tabelalarda kullanılan elektirik miktarı son derece düşük düzeylerde olup maddi olarak ta şirketinize yada kurumunuza ağır maliyetler yüklememektedir. Bütün bunlara rağmen işi ucuza getirelim diyorsanız yada elektirik faturalarındaki sıfırlardan muzdaripseniz, iş yeriniz sokak arası yada bir İşhanı-pasaj-site vb. içerisinde olduğu için güneş battıktan  sonra sizde çalışmıyorsanız ışıksız bir tabela da işinizi rahatlıkla görecektir.


Diğer Bilgiler