Haberler  

APARTMAN TABELALARI

APARTMAN TABELALARI

           Günümüzde sadece işyerleri ve fabrikalar değil apartman, site ve toplu konutlar da tabela, totem ya da bina girişlerini gösteren yön levhalarına ihtiyaç duymaktadırlar. Hatta bina tabelaları sadece binanın ismini belirtmekle kalmayıp bize site veya toplu konutların konsepti, orada yaşayanların gelir düzeyleri ve estetik anlayışları hakkında da önemli ipuçları vermektedir. Apartman ve site tabelaları; sadece bir ihtiyaç olmaktan çıkıp bina giriş tabelaları, alüminyum kompozit giydirme, krom harf uygulamaları, pleksiglas kabartmalı harfler, vakum pleksi uygulamalar, alucor ve lamplex harf kesimleri, cnc veya lazer makinaları ile pek çok dekoratif desen ve çalışmalar yapılarak binanın vazgeçilmez ve tamamlayıcı öğeleri olmaktadırlar.

Peki doğru tabela tercihi nasıl yapılmalıdır? Öncelikle site sakinleri veya profesyonel site yönetim firması tercih edeceği malzemenin uzun ömürlü ve dış etkenlere dayanıklı olmasını göz önünde bulundurmalıdır. Yeterli bütçe var ise ömür boyu paslanmazlık garantisi olan krom harfler kullanılabilir, ya da tekrar tekrar kullanımı mümkün olan alüminyum harfler tercih edilebilir. Eğer yeterli bütçeniz yok fakat gösterişli bir bina tabelası istiyorsanız alucor yani halk arasında bilinen adıyla alikor harf kesimli tabelalarla hem gösterişli hem de ekonomik çözümler üretebilirsiniz. Eğer altın yada gümüş renkli şeylerden hoşlanmıyorsanız alüminyum kompozit veyahut ta  dekota (forex) cnc kesimli totem yada tabelalarda işinizi görecektir. 

Tüm bunlara rağmen daha dar bir bütçeniz var veya geçici bir çözüm arıyorsanız ışıklı veya ışıksız vinil germe tabelalar da bir alternatif olabilir.  Hangi malzemeyi kullanacağınıza karar verdikten sonra binanın dış tasarımı ve renkleri ile uyumlu ( açıklı yada koyulu tonlar bir renk harmonisi oluşturacaktır “örneğin lacivert ile beraber turkuaz veya boncuk mavi, kontrast renk olarak ise beyaz, sarı yada turuncu kullanabilirsiniz) kontrast oluşturacak renklerin bir arada kullanılacağı tasarımlar estetik bir görüntü sağlayacaktır.

Sadece bina giriş tabelası çoğu zaman yeterli olmayacağı için eğer bloklar var ise blok tabelaları,  otopark tabelası, havuz ve spor salonu tabelaları, ortak sosyal alanları gösteren tabelalar ile beraber merdiven, asansör, sığınak, depo, kazan dairesi gibi diğer kısımları gösteren tabela ve yönlendirme levhaları ile tam bir konsept oluşturularak bir defada bina ile alakalı tüm yönlendirmeler yapılmalı özellikle yangın ve acil çıkış tabelalarının yönetmeliklere uygun standartlarda olmasına dikkat edilmelidir.


Diğer Bilgiler